مرکز آموزش

جلوگیری از ارسال ایمیل های ناخواسته توسط سایت  پرینت این مقاله

گاهی اوقات بدون اینکه صاحب امتیاز سایت اطلاع داشته باشید سایت آن ایمیل های زیادی ارسال می کند که نتیجه آن اسپم شدن آدرس سایت ، آی پی سرور ، دریافت اخطار abuse ، مسدود شدن سایت و … می شود. اگر این مشکل نیز برای شما ایجاد شده است برای جلوگیری از ارسال ایمیل های ناخواسته با مطالعه این مطلب سعی کنید هرچه سریعتر این مشکل را رفع کنید.

جلوگیری از ارسال ایمیل های ناخواسته

روبات اسپمر

1.سیستم مدیریت محتوا خود را بروز ( update ) کنید :

روبات ها ممکن است با استفاده از باگ های سیستم مدیریت محتوا خود اقدام به ارسال ایمیل ، نظر کنند. ما پیشنهاد می کنیم همیشه سیستم ///مدیریت محتوا خود را به جدیدترین نسخه آن ارتقاء دهید. این یکی از بهترین روش های جلوگیری از ارسال ایمیل اسپم و جلوگیری از نظرات اسپم در سایت شما است.

 

2.تایید خودکار نظرات را خاموش کنید :

در صورتی که تایید خودکار نظرات شما در سیستم مدیریت محتوا شما روشن است هر کاربر می تواند هر نظری روی سایت شما ارسال کند و این مشکلات زیادی برای شما ایجاد می کند. شما می توانید آنها را دستی تایید کنید ; در اینصورت فقط نظرات مفید در سایت شما نمایش داده می شوند و سایر نظر ها را می توانید جفنگ کنید.

برای مثال در سیستم وردپرس قسمت در قسمت “تنظیمات > گفت و گوها ” به سه حالت می توانید تنظیم کنید.

الف : “دیدگاه‌ها باید به صورت دستی تایید شوند.” : در این روش تمام دیدگاه باید توسط شما تایید شود و در صورت عدم تایید در سایت نمایش داده نمی شود.

ب : “نویسنده باید یک دیدگاه پذیرفته شده داشته باشد” : در این روش در صورتی که نویسنده دیدگاه قبلا یک دیدگاه فعال در سایت شما داشته باشد نظرات بعدی آن خودکار تایید می شود.

ج : “کاربران باید نام‌نویسی کرده باشند و وارد شده باشند تا بتوانند دیدگاهشان را بنویسند” : در صورتی که کاربر در سایت شما ثبت نام نکرده باشد حق ارسال نظر را ندارد.

نکته : در صورتی که هر دو امکان “ج و ب” فعال باشد ابتدا کاربر باید ثبت نام کند و سپس یک نظر فعال هم داشته باشد تا نظرات بعدی آن خودکار         شود.

همچنین در همین صفحه یک قسمت برای دیدگاه های شامل لینک نیز وجود دارد. به عنوان مثال در صورتی که در یک نظر 1 یا 2 لینک وجود داشت نظر تایید نشود و در صف انتظار تایید قرار گیرد.

3.ماژول یا پلاگین های امنیتی مخصوصا کد امنیتی را در بخش های سایت خود نصب کنید :

با استفاده از پلاگین های امنیتی می توانید از ارسال دیدگاه های ناخواسته جلوگیری کنید. کد های امنیتی در قسمت نظرات ، ثبت نام سایت شما نمایش داده می شوند و در صورتی که کاربر یا روبات اسپمر نتواند کد امنیتی را وارد کند امکان ارسال نظر را در سایت شما نخواهد داشت. ما قبلا در مطلبی پلاگین CAPTCHA وردپرس را معرفی کرده ایم. همچنین در مطلب دیگر یک پلاگین امنیتی برای وردپرس پیشنهاد کرده ایم.

 

4.در صورت عدم نیاز امکانات سایت خود را غیر فعال کنید :

در صورتی که سایت شما نیازی به امکانات دیدگاه و یا ثبت نام ندارد می توانید این امکانات را در سیستم مدیریت محتوا خود خاموش کنید. برای مثال در وردپرس قسمت تنظیمات > همگانی تیک “هر کسی می‌تواند نام‌نویسی کند” را حذف کنید.

برای غیر فعال کردن دیدگاه هم 2 گزینه “پذیرفتن بازتاب از دیگران (بازتاب فرستادن)” و “اجازه‌ی گذاشتن دیدگاه برای نوشته‌های تازه” در قسمت “تنظیمات > گفت و گو ها” غیرفعال کنید.

5.در صورتی که از سرور مجازی یا سرور اختصاصی استفاده کنید و یا دسترسی به مدیریت سرور دارید phpmail را خاموش کنید.

یکی از ساده ترین روش ها بستن تابع phpmail در سرور است. با بستن تابع phpmail در php.ini دیگر سیستم مدیریت محتوا php شما امکان ارسال ایمیل ندارد. البته این مورد ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند. دسترسی به این مورد فقط برای سرور های مجازی یا اختصاصی است. در مواردی هاستینگ ها به درخواست مشتری این تابع را فعال یا غیر فعال می کنند.

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

در همین زمینه

solusvm چیست
توسط نرم افزار تحت وب solusvm که روی سرور نصب می شود می توانید سرور مجازی ایجاد کنید. solusvm از...
CGI چیست
CGI ، سرنام کلمات Common Gateway Interface می باشد. در پاسخ به  cgi چیست ؟؛ می توان یک مثال...
اتصال ایمیل به Mozilla Thunderbird
نرم افزار محبوب از شرکت موزیلا برای مدیریت ایمیل که امنیت و سرعت خوبی جهت ارسال و دریافت ایمیل...
حذف کش DNS از مرورگر اینترنت
گاهی هنگام تغییر دی ان اس دامنه از یک هاست به هاستی دیگر ممکن است مدت زیادی وب سایت برای شما...
کنترل پنل هاست دایرکت ادمین
کنترل پنل هاست دایرکت ادمین یکی از قوی ترین پنل های تحت وب مدیریت هاست می باشد که روی سرور نصب می...