مرکز آموزش

هاست ویندوز یا لینوکس  پرینت این مقاله

اگر این سوال برایتان به وجود آمده است که هاست ویندوز یا لینوکس چه تفاوت هایی باهم دارند و استفاده از کدام نوع هاست بهتر است. توصیه می کنیم تا پایان این مطالب با ما باشید.

هاست ویندوز یا لینوکس

هر یک از انواع هاست ویندوز یا لینوکس مزایا و معایبی نسبت به یک دیگر دارند که در ادامه به برسی آنها خواهیم پرداخت:

1- پشتیبانی از زبانهای برنامه نویسی: زبانهای پی اچ پی و ای اس پی دو زبان برنامه نویسی نویسی هستند که بیش از 90 درصد وبسایتهای موجود در اینترنت به این زبانها نوشته شده اند، بنابراین شما باید ببیند که کدام نوع هاست ویندوز یا لینوکس را نیاز دارید. در ویندوز از هر دو زبان فوق پشتیبانی می شود که این پشتیبانی برای پی اچ پی بسیار ضعیف است و شما امکان استفاده از بسیاری ویژگی های پی اچ پی، و نصب بسیاری از سیستم های نوشته شده به زبان پی اچ پی را ندارید اما در لینوکس گرچه تنها تنها از زبان پی اچ پی حمایت می گردد و هیچگونه پشتیبانی از ای اس پی صورت نمی گیرد اما این پشتیبانی کامل است، بنابراین اگر سایت شما به زبان ای اس پی نوشته شده است نیاز است که حتما هاست ویندوز خریداری کنید، اما اگر سایت شما پی اچ پی است نیازی نیست به طور ضروری از هاست ویندوز استفاده کنید و هاست لینوکس می تواند به طور کامل پاسخگوی نیاز شما باشد. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که قصد کار کرد با چه نرمافزارهایی را دارید مثلا اگر قصد کار با پلسک را دارید باید از ویندوز و اگر قصد کار با دایرکت ادمین یا سی پنل را دارید از هاست لینوکس باید استفاده کنید.

2- قیمت: هاست ویندوز نسبت به هاست لینوکس قیمت گرانتری دارد و این در حالی است که در قیمت مساوی برای پشتیبانی از پی اچ پی هاست لینوکس از کیفیت بالاتری برخوردار است.

3- امنیت: در دو مورد گفته شده ی قبلی چون تفاوت ها محرز بودند هیچ شکی حتی در بین طرفداران و مخالفان هر نوع هاست ویندوز یا لینوکس وجود نداشت که واقعیت به همان شکلی است که گفته شد اما در مورد امنیت از آنجا که مقوله ی امنیت یک موضوع نسبی است ممکن است نتوان با قاطعیت از یک نوع هاست حمایت کرد. مساله ای که وجود دارد این است که هاست پی اچ پی از فراوانی بیشتری (بیش از 80 درصد وبسایت های جهان با این زبان نوشته شده اند) برخوردار است بنابراین برای هکرها به صرفه تر است که باگهای لینوکس را که پلتفرم مخصوص پی اچ پی است را کشف کنند اما هکرهای مخصوص ویندوز و ای اس پی نیز کم نیستند و به نسبت فراوانی وبسایتهای مبتنی بر ویندوز آنها هم فراوانی دارند. پس اگر دیده می شود که وبسایت های نوشته به زبان پی اچ پی (که معمولا بر روی هاست های لینوکس راه اندازی می شوند) بیشتر هک می شوند اغلب به دلیل بیشتر بودن تعداد این وبسایت ها به وبسایتهای ای اس پی (که لزوما باید بر روی هاست ویندوز راه اندازی شوند) می باشد و حتی اگر در مقابل هر 7 وبسایت پی اچ پی یک وبسایت ای اس پی هک شود باز هم نسب فراوانی این دو سیستم نسبت به یکدیگر تقریبا مساوی است. پس می توان نتیجه گرفت که امنیت لینوکس از ویندوز بالاتر است که البته این مورد مربوط به ویژگی های فنی این سیستم است که در این مطلب امکان پرداختن به آن وجود ندارد.

4- رابط کاربری: هر دو سیستم هم دارای رابطهای گرافیکی و هم دارای رابط با  استفاده از خط فرمان هستند اما در ویندوز رابط گرافیکی قوی تر است و در لینوکس خط فرمان دارای قدرت بالاتری است.

 

در پایان اینگونه نتیجه می گیریم که اگر سایت شما ای اس پی باشد یا حتی قسمت کوچکی از آن به این زبان نوشته شده است در هر صورت مجبورید از هاست ویندوز استفاده کنید و انتخاب دیگری ندارید اما اگر هاست شما پی اچ پی است با اینکه از هاست ویندوز نیز می توانید استفاده کنید اما گزینه ی بهتر برای شما هاست لینوکس می باشد.

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

در همین زمینه

تائید دامنه در hostcontrol
اخیرا ممکن است دامنه هایی که در هاست کنترل ثبت می کنید با یک پیام در صفحه ی اصلی برای شما به...
طریقه انتقال سایت بدون هیچ از کار افتادگی
طریقه انتقال سایت بدون هیچ از کار افتادگی چگونه سایت خود را بدون هیچ از کار افتادگی ای از یک...
تغییر نام و پسوند فایل صفحه خانگی سایت
معمولا در هاست ها به طور پیش فرض برخی نام ها و پسوندها برای اجرا به عنوان صفحه ی خانگی اولویت...
SSD چیست ؟
امروزه با افزایش تعداد هاستینگ ها هر کدام در پی کسب و ارائه راهکارهایی به جهت جذب مشتری می باشند...
ImageMagick چیست ؟
ImageMagick مجموعه نرم افزار منبع باز و رایگان تحت وب است که اجازه می دهد تا کاربران تصاویر خود...